Beljakovine so osnova zdrave prehrane in izgube teže.
Prisotni so v številnih živilih, ki jih uživate vsak dan, vključno s perutnino, mesom, mlečnimi izdelki, ribami, jajci, stročnicami, oreščki, semeni, sojo in celo polnozrnatimi živili. Raziskave kažejo, da obroki ali prigrizki z visoko vsebnostjo beljakovin pomagajo zmanjšati občutek lakote in podaljšajo občutek sitosti.
Če želite dobiti najbolj natančno priporočilo za dnevni vnos, ki ga potrebujete, ga lahko izračunate glede na svojo telesno težo. Na splošno potrebujete 0,8 grama beljakovin na kilogram telesne teže. To pomeni, da nekdo, ki tehta 70 kilogramov, potrebuje 56 gramov beljakovin. To velja za ljudi, ki se ne ukvarjajo z napornimi športnimi aktivnostmi. Če želite povečati mišično maso, potem bi potrebovali približno 2 grama beljakovin na kilogram telesne teže. Spremljate lahko vnos beljakovin in bodite pozorni na naslednje znake, ki lahko kažejo, da v svojo prehrano ne vnašate dovolj beljakovin.
Izgubljate mišično maso
Beljakovine so sestavljene iz aminokislin, ki so potrebne za izgradnjo mišic. To pomeni, da če ne dobite dovolj beljakovin, se začne mišična masa zmanjševati. Na to kaže pomanjkanje moči ter tudi sprememba teže. Pravzaprav je izguba mišic eden prvih znakov nezadostnega vnosa beljakovin.
Težave s kožo, lasmi in nohti
Pomanjkanje beljakovin lahko pusti sled na koži, laseh in nohtih, saj je vse v veliki meri sestavljeno iz beljakovin. Obstaja verjetnost, da boste na koži videli rdečico, dobili boste krhke nohte, tanke lase, zbledelo barvo las, kar velja za simptome pomanjkanja beljakovin.
Nagnjenost k zlomom
V nevarnosti so tudi vaše kosti. Beljakovine pomagajo ohranjati trdnost in gostoto kosti. Raziskave kažejo, da je poleg kalcija tudi prehrana, bogata z beljakovinami, koristna za splošno zdravje kosti odraslih. Brez dovolj beljakovin za oskrbo naših organov in možganov z energijo naše telo išče druge vire. Eden od virov, iz katerih dobiva beljakovine, pa je mišično-kostno tkivo. Če vam nenehno zmanjkuje beljakovin, bodo vaše kosti sčasoma dovzetne za poškodbe, kot so zlomi.
Povečan apetit in povečan vnos kalorij
Ustrezen vnos beljakovin vas za dalj časa nasiti in tako preprečuje željo po hrani. Nižji vnos beljakovin papočne ravno nasprotno; zaradi tega postanete bolj lačni, kar povzroči povečan vnos slabih kalorij.
Večja nevarnost za okužbe
Pomanjkanje beljakovin vpliva na vašo imunost. Oslabljen imunski sistem lahko oteži telesu boj proti okužbam.
Zamaščena jetra
Drug pogost simptom pomanjkanja beljakovin je zamaščenost jeter ali kopičenje maščobe v jetrnih celicah.
Lahko ovira pravilno rast pri otrocih
Beljakovine ne pomagajo le pri gradnji kostne mase in mišic, ampak so tudi bistvene za splošno rast telesa. Predvsem pri otrocih je pomembno, da dobijo dovolj zdravih beljakovin, ki zagotavljajo pravilno rast telesa. Beljakovine lahko najdemo v različnih živilih, ki lahko vključujejo morske sadeže, sojo, jajca, fižol, mleko, sir, jogurt, mandlji, ječmen, piščanec, sir, brokoli, tuna, kvinoja, leča, bučna semena, laneno seme, sončnična semena, ribe (vse vrste), kozice, arašidi, itd..
Torej. Poskrbite, da boste vsak dan dobili dovolj beljakovin, da se izognete pomanjkanju, ki vodi do zdravstvenih zapletov. Posvetujte se tudi z zdravnikom, če vidite te simptome, ter se tak izognite težavam.