Govorili smo že o duševnem zdravju, danes pa se bomo ukvarjali s tekočinami.
Ustrezna hidracija je zelo pomembna za biološke funkcije, saj je naše telo sestavljeno iz 55-75% vode, vpliva pa tudi na kognicijo razpoloženje in koncentracijo. Splošno priporočilo za ženske je približno 2 litra, za moške pa približno 2,5 litra. Vendar to ne pomeni, da morate čez dan popiti toliko vode, šteje tudi hrana, ki vsebuje velik odstotek vode (na primer sadje).
Ste dovolj hidrirani?
Če govorimo o bolnišničnih preiskavah, obstaja več načinov za določanje stopnje hidracije, medtem ko hidracijo lahko doma hitro ocenite glede na videz urina. Bled urin kaže na dobro hidracijo, temen pa na dehidracijo.
Zakaj je hidracija tako pomembna za razpoloženje?
Raziskave so pokazale, da hidracija bistveno vpliva na telesno zmogljivost, celo blaga dehidracija pa lahko zmanjša vzdržljivost in motivacijo. Enako velja za kognitivno zmogljivost in budnost. Če ste pogosto utrujeni, poskusite piti več tekočine, morda ste le dehidrirani.
Hidracija vpliva tudi na termoregulacijo, torej na sposobnost telesa, da vzdržuje temperaturo. Znojenje ima hladilni učinek na telo in če se tekočina, izgubljena z znojem, ne kompenzira, lahko pride do toplotnega stresa. Ljudje, ki živijo v toplih predelih in / ali opravljajo težka fizična dela, zaradi katerih se bolj znojijo, so najbolj ogroženi.
Kofein
Kofein je zeliščna psihoaktivna snov, ki se uporablja bolj kot katera koli na svetu. Priporočljivo je, da čez dan ne zaužijete več kot 400 mg kofeina, povprečna oseba pa zaužije približno 180 mg na dan. Če pa ste mislili, da kofein najdemo samo v kavi, se motite. Energijske pijače, nekateri čaji (črni, zeleni), Coca-Cola, čokolada itd. Tudi vsebujejo kofein.
Okvirna vsebnost kofeina v pijačah
Čaj | 75 mg |
Instant kava | 100 mg |
Filter kava | 140 mg |
Kapučino | 150 mg |
Coca Cola | 40 mg |
Energijske pijače (približno) | 60 mg |
50 g mlečne čokolade | 25 mg |
50 g temne čokolade | 50 mg |
Čeprav obstaja teorija, da uživanje kofeinskih pijač vodi do dehidracije, raziskave pravijo drugače. Res je, da kofein vodi do povečanega izločanja ledvic, ne vodi pa do dehidracije, ker se dejansko z zaužito tekočino to nadoknadi. Vsekakor se vnos kave, čaja in podobnih pijač šteje tudi v skupni vnos tekočine. Zmeren vnos kofeina je koristen za budnost/zbranost, izboljšanje kognitivne funkcije in razpoloženja. Vendar je poudarek na zmernem, pretiran vnos je lahko preveč spodbuden in kontraproduktiven.
Seveda tudi priporočeni dnevni vnos ni zagotovilo za učinek, nekdo je bolj občutljiv na kofein, zato je najbolje poslušati svoje telo in videti, kaj nam odgovarja.
Anksioznost in kofein
Kofeinu bi morali posebno pozornost posvetiti ljudje, ki imajo anksiozno motnjo, saj so različne študije pokazale, da ima lahko kofein pri njih negativen učinek, pa tudi ljudje, ki imajo motnje spanca. V kolikor vam določene količine, je priporočljivo, da zadnjo skodelico popijete 6 do 12 ur pred spanjem.
ZAKLJUČEK: Zmeren vnos kofeina (do 400 mg na dan za osebe, ki nimajo anksioznosti in motenj spanja) nima negativnega vpliva na zdravje in počutje. Točno nasprotno, izboljša prebujenost, zaznavanje in spomin. Velike količine pa lahko povečajo tesnobo in razdražljivost.
Alkohol
Čeprav učinek alkohola v glavnem vpliva na izboljšano razpoloženje, je ta učinek precej kratkotrajen. Dejansko deluje precej pomirjevalno na živčni sistem. Ni mi potrebno govoriti, koliko alkohola je prisotno pri nas, zlasti med mlajšo populacijo. Zaskrbljujoča je predvsem stopnja alkoholizma, ki je vsekakor problem, ki ga je treba sistematično reševati. Uporaba alkohola je močno povezana s hudimi duševnimi motnjami.
Prekomerno uživanje alkohola je povezano s pomanjkanjem vitamina B6
Vitamin B6 je potreben, da triptofan vstopi v možgane in omogoči sintezo serotonina (pomemben za zdave krvne žile). Zato pomanjkanje vitamina B6 kaže na počasnejšo sintezo serotonina, ki je hormon sreče, razpoloženje pa je veliko slabše. Tudi alkohol je tesno povezan z depresijo in tesnobo, ni pa jasno, ali alkohol vodi do omenjenih težav ali tesnoba in depresija povečata možnost, da se človek obrne k alkoholu.
Tesnoba lahko privede do povečane uporabe alkohola, nato pa povečana uporaba alkohola občutno poveča tesnobo. Čeprav trenutno majhne količine alkohola lahko zmanjšajo tesnobo zaradi sedativnega učinka, je to kratkoročni učinek.
ZAKLJUČEK: Prekomerno uživanje alkohola lahko povzroči pomanjkanje vitamina B, zaradi česar je sinteza hormonov sreče počasnejša. Če uživate majhne količine alkohola, lahko kratkoročno ublaži občutek tesnobe in depresije, dolgoročno pa vas bo pripeljal do še večje težave.
Ni nujno, da zmerna količina alkohola škoduje zdravju, vendar je od drugih življenjskih dejavnikov odvisno tudi, ali se bo končalo zmerno. Vaše počutje, fizično, ter psihično zdravje je tako v veliki meri odvisno od večih faktorjev, na kater imate neposreden vpliv vi. Izločite vse negativne elemente iz vašega vsakdana in zdravje vam bo hvaležno.