Zelenjavo je mogoče pripraviti na sto in en način. Pa ste se kdaj spraševali kako poteka pravilna priprava zelenjave, v kolikor želimo obdržati kar največ hranilnih snovi, vitaminov in mineralov v živilu?
Kuhana ali surova zelenjava?
Ko se pogovarjamo o tej temi, obstajata dve vrsti ljudi. Nekateri jedo samo domačo, ekološko pridelano zelenjavo in živila, medtem ko mnogi nimajo te možnosti, ampak kupujejo živila na tržnicah ali v trgovinah. Če je že tako, poskusite, da je hrana, ki jo kupujete, čim bolj sveža, saj hrana vsak dan izgublja svojo hranilno vrednost. Najbolje je jesti hrano v prvih 72 urah po obiranju.
Pogosto ste že imeli priložnost slišati, da je zelenjavo najbolj zdravo jesti v surovi obliki, torej da je na splošno veliko bolje jesti hrano v surovi obliki. Priprava zelenjave je zelo pomembna, vendar pa naše telo od večine zelenjave ali živil porabi več hranil, če je toplotno obdelano. Ne glede na to, ali kuhamo, sesekljamo, cvremo hrano … ta se spreminja zaradi mehanskih in kemičnih procesov.
Toplota najbolj uničuje vitamin B1, B5 in vitamin C. Čim manj predelajte hrano, ki je bogata s temi vitamini, najbolje pa je, da jo uživate surovo.
Kar zadeva sadje, je najbolje, da ga hranimo pri sobni temperaturi, razen jagodičja, ki ne more dolgo stati. Kar zadeva zelenjavo, je priporočljivo, da jo hranite v hladilniku, razen korenovke, te lahko stojijo pri sobni temperaturi.
Sekljanje sadja in zelenjave
Ko sesekljamo sadje in zelenjavo, se prekinejo močne povezave med celicami. S tem se sprostijo encimi, ki naše telo ščitijo pred virusi. Žita in stročnice pred jedjo namočimo v vodi, saj na ta način zmanjšamo količino fitinske kisline, ki lahko na primer blokira absorpcijo železa, kalcija in magnezija.
Termično obdelana zelenjava
Paradižnik je edinstven primer živila, ki je po kuhanju bolj zdravo, torej takšnega, ki je v prehranski obliki bolj uporaben. Rdeča, oranžna in rumena zelenjava vsebujejo beta karoten, ki ga z termično obdelavo bolje izkoristitimo. Najdemo ga v korenju, paradižniku in sladkem krompirju.
Ko gre za beljakovine iz mesa in jajc, pa so slednji po toplotni obdelavi bolj uporabni. Kuhanje hrane lahko zmanjša nekatere škodljive sestavine (še posebej, če niste prepričani, ali je hrana škropljena ali ne).
Zamrznjena zelenjava
Verjeli ali ne, zamrznjena zelenjava je lahko bogatejša z vitamini in minerali kot tista, ki jo kupujete “svežo” v supermarketih. Znano je, da zamrznjena zelenjava po obiranju zelo hitro potuje v zamrzovalnik, kar je prednost za vsa hranila. Pri sveži zelenjavi nikoli ne moremo biti stoodstotno prepričani, koliko časa je minilo od obiranja in kako sveža je v resnici.
Seveda obstajajo ljudje, ki določenih živil iz določenih razlogov ne jedo. To je lahko posledica alergije, ki jo povzroča hrana, ali pa se preprosto počutite napihnjeni in neprijetno. Če gre za alergijo, se takšni hrani vsekakor izogibajte. In če je to posledica napihnjenosti, poskusite ta živila pripraviti na drugačen način ali pa jih preprosto izključite iz prehrane. Vsak od nas je drugačen in vsak uživa v drugačni pripravi, okusu in kombinaciji. Zadovoljite se tako, kot vam je najbolj všeč, in poskrbite za to, kar jeste. Jejte zdravo in bodite najboljša različica sebe.